Specjalne podziękowania dla ABODE Koło Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu orazCommon KN Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy przygotowali dla nas identyfikację wizualną.
Przyjmujemy darowizny na rachunek bankowy nr
85 1600 1433 1889 3852 2000 0001
Fundacja Plastformers
ul. Rakowiecka 50/2,
50-422 Wrocław, NIP:898 225 27 00
Trochę o ogrodach
<permakultura>
W czasie kryzysów tysiące ludzi trudniło się miejskim ogrodnictwem, zmniejszając presję na dostawy żywności. Początki zorganizowanego ogrodnictwa miejskiego sięgają XVIII w. w Anglii to były tzw. Guinea Gardens gdzie czynsz wynosił 1 gwineę. "We Wrocławiu pierwsze ogrody zakładano około 1840 r. jako ogrody dla ubogich, później jako czynszowe (...) Nową jakość do ogrodnictwa działkowego wniosła idea ogrodów szreberowskich, wywodząca się z postulatów dr Daniela G.M. Schrebera (1808-1861), lipskiego ortopedy i naukowca, zatroskanego o kondycję psychofizyczną dzieci i młodzieży. Ogródki szreberowskie łączyły w sobie funkcje użytkowe, wypoczynkowo-rekreacyjne, a także dydaktyczne, wychowawcze i kulturalne. Oprócz uprawy owoców, warzyw i kwiatów organizowano tu zajęcia dla dzieci: zabawy ruchowe na wolnym powietrzu, przedstawienia, różnego rodzaju konkursy, czemu służył wspólny przestronny plac. Ogródki szreberowskie były starannie projektowane i oparte na dobrze przemyślanym programie funkcjonalno-przestrzennym (...) Z czasem ogrody działkowe stały się ważnym elementem respiracyjnym Wrocławia i odgrywały istotną rolę społeczną: socjalną, zdrowotną, prorodzinną, wypoczynkowo-rekreacyjną. W latach 20. XX w. ogródki uzyskały rangę zagadnienia urbanistycznego i zaczęto je planowo wpisywać w strukturę miasta." Po więcej informacji odsyłam do pracy dr inż. arch. Katarzyna Gryniewicz-Balińskiej "Historyczne ogrody działkowe Wrocławia jako element planowego systemu zieleni miejskiej", skąd cytat i zdjęcie.
Wraz z
Ołbiński Ogród Otwarty, Stowarzyszenie Żółty Parasol, Fundacja Ładne Historie i ROD Lepsze Jutro pracujemy wspólnie nad nową przestrzenią OOO. Nie możemy się doczekać chwili, w której wszyscy bezpiecznie spotkamy się w ogrodzie na jakimś ciekawym wydarzeniu edukacyjnym czy kulturalnym. Póki co, nowa rzeczywistość stwarza duże bariery rozwinięcia w pełni wszystkich swoich funkcji. Ogród społeczny w bezpiecznym dystansie to będzie wyzwanie. Będzie dużo działań, które możemy wykonać w kwarantannie. Edukacja online, uprawa w domu itd. Na resztę musimy być cierpliwi, jak to w ogrodzie bywa.
Braki towarów na razie nam nie doskwierają, ale nie zapominamy również o kryzysie klimatycznym, który nasili się z każdą suszą. Jest bardzo prawdopodobne, że ceny żywności również wzrosną, stąd pragmatycznym rozwiązaniem jest produkcja roślin jadalnych wszędzie gdzie się da, także w mieszkaniach. Zachęcamy do tego bardzo, a już niebawem chętni otrzymają od nas nasiona różnych roślin, które będzie można posadzić w domu, a potem część z nich w nowym OOO! Rosnące rośliny podbudowują nadzieję na Lepsze Jutro!
Będziemy eksperymentować z projektowaniem permakulturowym, nastawionym w szczególności na przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu, w trosce o Ziemię oraz Ludzi. Zapraszamy wszystkich do współuczestnictwa! Proszę zostawić komentarz, a wszystkich chętnych dodamy do wewnętrznej grupy.