FUNDACJA

PLASTFORMERS

Trochę o ogrodach

<permakultura>
W czasie kryzysów tysiące ludzi trudniło się miejskim ogrodnictwem, zmniejszając presję na dostawy żywności. Początki zorganizowanego ogrodnictwa miejskiego sięgają XVIII w. w Anglii to były tzw. Guinea Gardens gdzie czynsz wynosił 1 gwineę. "We Wrocławiu pierwsze ogrody zakładano około 1840 r. jako ogrody dla ubogich, później jako czynszowe (...) Nową jakość do ogrodnictwa działkowego wniosła idea ogrodów szreberowskich, wywodząca się z postulatów dr Daniela G.M. Schrebera (1808-1861), lipskiego ortopedy i naukowca, zatroskanego o kondycję psychofizyczną dzieci i młodzieży. Ogródki szreberowskie łączyły w sobie funkcje użytkowe, wypoczynkowo-rekreacyjne, a także dydaktyczne, wychowawcze i kulturalne. Oprócz uprawy owoców, warzyw i kwiatów organizowano tu zajęcia dla dzieci: zabawy ruchowe na wolnym powietrzu, przedstawienia, różnego rodzaju konkursy, czemu służył wspólny przestronny plac. Ogródki szreberowskie były starannie projektowane i oparte na dobrze przemyślanym programie funkcjonalno-przestrzennym (...) Z czasem ogrody działkowe stały się ważnym elementem respiracyjnym Wrocławia i odgrywały istotną rolę społeczną: socjalną, zdrowotną, prorodzinną, wypoczynkowo-rekreacyjną. W latach 20. XX w. ogródki uzyskały rangę zagadnienia urbanistycznego i zaczęto je planowo wpisywać w strukturę miasta." Po więcej informacji odsyłam do pracy dr inż. arch. Katarzyna Gryniewicz-Balińskiej "Historyczne ogrody działkowe Wrocławia jako element planowego systemu zieleni miejskiej", skąd cytat i zdjęcie.
 
Wraz z  Ołbiński Ogród Otwarty Stowarzyszenie Żółty Parasol Fundacja Ładne Historie i ROD Lepsze Jutro pracujemy wspólnie nad nową przestrzenią OOO. Nie możemy się doczekać chwili, w której wszyscy bezpiecznie spotkamy się w ogrodzie na jakimś ciekawym wydarzeniu edukacyjnym czy kulturalnym. Póki co, nowa rzeczywistość stwarza duże bariery rozwinięcia w pełni wszystkich swoich funkcji. Ogród społeczny w bezpiecznym dystansie to będzie wyzwanie. Będzie dużo działań, które możemy wykonać w kwarantannie. Edukacja online, uprawa w domu itd. Na resztę musimy być cierpliwi, jak to w ogrodzie bywa.
Braki towarów na razie nam nie doskwierają, ale nie zapominamy również o kryzysie klimatycznym, który nasili się z każdą suszą. Jest bardzo prawdopodobne, że ceny żywności również wzrosną, stąd pragmatycznym rozwiązaniem jest produkcja roślin jadalnych wszędzie gdzie się da, także w mieszkaniach. Zachęcamy do tego bardzo, a już niebawem chętni otrzymają od nas nasiona różnych roślin, które będzie można posadzić w domu, a potem część z nich w nowym OOO! Rosnące rośliny podbudowują nadzieję na Lepsze Jutro!
Będziemy eksperymentować z projektowaniem permakulturowym, nastawionym w szczególności na przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu, w trosce o Ziemię oraz Ludzi. Zapraszamy wszystkich do współuczestnictwa! Proszę zostawić komentarz, a wszystkich chętnych dodamy do wewnętrznej grupy.
 
24 marca 2020

Lubisz naszą działalność i chcesz wesprzeć finansowo?

Trafiłeś w odpowiednie miejsce :)

Przyjmujemy darowizny na rachunek bankowy nr

85 1600 1433 1889 3852 2000 0001

Fundacja Plastformers,

ul.Św.Wincentego 25 A,C 

50-252 Wrocław, NIP: 8982252700