Facebook

Instagram

Specjalne podziękowania dla ABODE Koło Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Common KN Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy przygotowali dla nas identyfikację wizualną.

Przyjmujemy darowizny na rachunek bankowy nr

85 1600 1433 1889 3852 2000 0001

Fundacja Plastformers

ul. Rakowiecka 50/2,

50-422 Wrocław, NIP:898 225 27 00

"R jak redukuj" 🌎

Jak tam Wasze jesienne grzybobranie? 🍂🍄😉 Zabierając coś z lasu (grzyby), zbieramy też co nieco śmieci po naszych poprzednikach, oddając lasowi porządek. Ilość śmieci jakie się walają po lasach, rzekach, całym środowisku pokazuje smutny obraz ludzkiej kondycji moralnej, ale... no właśnie zmieńmy to. Choć jedna z zasad 4R tj. redukuj tyczy się naszej rozpasanej konsumpcji, to można w tym przypadku nadać jej też inny kontekst - redukuj ilość śmieci w swoim otoczeniu.

Widzę coraz częściej po znajomych, że idąc do lasu biorą ze sobą worek na śmieci, widzę wydarzenia typu "weź 5", a ja sobie myślę, jeżeli masz odrobinę dobrej woli, zacznij od chociaż jednego ;) Nie jest to łatwe, nie jest wygodne, po prostu jak o tym pomyślisz to zrób - chwała się należy. Każdy jeden dobry nawyk w skali przyniesie w końcu efekt. Inaczej zanieczyszczenia, które zostawiamy prędzej czy później do nas wrócą w łańcuchach pokarmowych, w zagrożeniu dla życia i zdrowia zwierząt i całej bioróżnorodności, czy jako zagrożenie pożarowe np. w postaci szklanych butelek w coraz bardziej suchym klimacie.

Na pocieszenie dodam, że naukowcy w Pakistanie odkryli gatunek grzyba, który je plastik - Aspergillus tubingensis - i w przyszłości może nam pomóc z jego szybszym rozkładem. Niech zarodniki go niosą.✌️ Więcej tu:

https://www.sciencedirect.com/…/artic…/pii/S0269749117300295

https://www.theguardian.com/…/the-five-magic-mushrooms-biof…

28 września 2019